Burun Estetiği (Rinoplasti)

Estetik burun ameliyatları, diğer yüz yapılarının yer, yakınlık, açı ve mesafelerine göre yapılan bütüncül değerlendirme sonrasında yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Aynı seansta hem nefes alma problemine hem estetik görünüme ait sorunlar giderilebilir. Ameliyat sonrası 3 ve 7. günlerde yapılacak kontrollerle normal çalışma hayatına dönülmektedir. Burun ameliyatlarında artık can yakıcı tamponlar kullanılmamaktadır. Ameliyat öncesi ve sonrası kullanılacak özel jellerle morarma ve ödem en az düzeye indirilebilmektedir.
Güzel ya da yakışıklı sayılmak için  bir insan burnunun belirli bir karakter taşıması gerekmez ;aksine karakterden tamamen yoksun olması gerekir. Önemli olan yüzün tamamı içinde nasıl konumlandığı ve sahibine kattıklarıdır. Magazin dergilerinde en çok boy gösteren modellerin burunlarının giderek küçüldükleri kolaylıkla gözlenebilir.Bunun yanında küçük burun, sahibinin “daha az baskıcı” görünmesini sağlar. Bu imaj dışarıdan iletişime açık olma olarak yorumlanır. Dışarı yansıtılan imajda sürdürülebilir tatmin edici sonuçlar için, burun diğer yüz elemanları ve organları ile beraberce değerlendirilmeli ve gerekiyorsa ilave kombine yaklaşımlarla çözüme gidilmesi önerilmelidir.


YAŞ KISITLAMASI VAR MI?

Yüz gelişimi tamamlanmış her hasta rinoplasti adayı olabilir. Kadınlarda 15-16 yaş erkeklerde ise 16-17 yaş sonrasında cerrahi işlem güvenli şekilde gerçekleştirilebilir. Sinüs fonksiyonunun etkilendiği ve ciddi burun içi eğriliklerin eşlik ettiği hastalarda daha erken yaşlarda yapılabilir. Üst yaş sınırı yoktur.

RİNOPLASTİ SONRASI AĞRI OLUR MU?

Bir grup hastada ilk 2-3 gün olan hafif ağrı çok kolay tolere edilebilirken birçok hasta ise operasyon öncesi gelişebilecek ağrı konusundaki korkularının yersiz olduğunu ifade etmektedir.

İYİLEŞME SÜRECİ

*Buruna yerleştirilen nefes alma imkanı sağlayan silikon tamponlar ortalama 3 günde çıkartılır. Tamponlar silikon yapıda olup dokulara yapışmadığından tampon çekilme işlemi zannedilenin aksine çok kolay ve ağrısızdır. Termal atel 1. haftada alınır. Atel çıkartıldıktan sonra ödemi azaltmak için 2-3 günlük burun bandajı yapılır. Rinoplasti hastalarının bir kısmında morluk olabilir. Ameliyat sonrası burun şiş olmasına rağmen atel çıkartıldığı andan itibaren burun şeklindeki iyileşme hasta tarafından fark edilir. Postoperatif 2. ayda ödemin %75’i geriler. Kalan ödem 6-12 aylık sürede ortadan kaybolur. Genellikle 1-2 haftalık istirahat süreci sonrası hastalar iş ve sosyal hayatlarına dönebilirler.

İyileşme süreciniz travmaya yanıt olarak, kolay şişen veya moraran bir yapınız yoksa 1 haftayı geçmez. İlk 48 saat aralıklarla buz tatbiki bu süreci daha da azaltır. Burun içine konan silikon splint 3. günde, dışına konan alüminyum splint 7. günde alınır.. Burnunuzun nihai sonucu alması kemik iyileşmesinin tamamlanmasını takiben 4-6 ayı bulacaktır. Morarmanın daha az olması için, ameliyat öncesinde ve sonrasında kullanılması gereken yeni kuşak kremler bulunmaktadır.

HANGİ CERRAHİ TEKNİK UYGULANIR?

Açık veya kapalı teknik uygulanabilir. Her iki işlemin avantaj ve dezavantajları hastaya detaylı şekilde anlatıldıktan sonra hastanın ihtiyaçları doğrultusunda uygun cerrahi tekniğe birlikte karar verilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belki aradığın Aşağıda Olabilir.

Keşfedilecek Daha Fazla Bilgi

Young beautiful woman holding hand by her face while standing in front of camera

Yüz Estetiği

Doğuştan veya sonradan yüzünde fiziksel bozuklukların olması insana ne kadar rahatsızlık vermektedir. İnsanlar bazen yaşında getirdiği doku bozulmalarına bağlı olarak yüz bölgesinde sarkan derilerle karşılaşabilir.

Botoks hakkında bilinmesi gerekenler

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka, estetik cerrahide botoks kullanımı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Botoks nedir? Botoks sinir-kas iletim siteminde proteinleri bağlayarak

Hastalarımdan gelen yorumlar 

Hastalarım neler yazmış ?

beni
instagramda bul ;)